עיצוב הפרינאום- פרינאופלסטי

הפרינאום, שנקרא בעברית גם חיץ הנקביים, הוא איזור הנמצא בין פתח הנרתיק לבין האנוס – פי הטבעת. בדומה לעור באיזור הפות גם העור בפרינאום עלול להינזק כתוצאה מסיבות שונות כגון לידות שעוברת האישה. לעיתים, במהלך הלידה איזור הפרינאום נתון לטראומה הבאה לידי ביטוי בשפשופים, שריטות וקרעים באיזור המלווים בתחושת מתיחה של העור ובעירה. בנוסף לכאב כתוצאה מהטראומה לאיזור ישנן נשים שאינן אוהבות את מראה הפרינאום שנוצר, שאינו מתוח ובעל קמטים.

למה נפגע איזור הפרינאום?

איזור הפרינאום מכיל בעיקר עור ושרירים. איזור זה החשוף לטראומה נפגע בדרך כלל מסיבות דומות לעור הוגינה. ברוב המקרים, הסיבה לשינוי צורת הפרינאום וליצירת החתכים בו נובעת מלידה שעוברת האישה. במהלך הלידה, ובמיוחד כאשר ראש הילוד יוצא מהנרתיק, נתון איזור זה ללחץ רב ועלולות להיגרם פציעות שונות. בנוסף, ישנן לידות אשר בהן המיילד מחליט לבצע חתך של איזור זה על מנת להגדיל את פתח הנרתיק. החתך היזום מבוצע בדרך כלל על ידי המיילד במידה והוא מעריך כי לידה ללא החתך עלולה לגרום לנזק משמעותי יותר עבור איזור הפרינאום ולחתך שימשך אפילו עד פי הטבעת, או במקרים בהם העובר נתון לסכנה ונדרש חילוץ מהיר יותר של העובר. סיבה נוספת לנזק בפרינאום הינה עלייה משמעותית במשקל היוצרת לחץ על איזור הפרינאום או בעיה עיצבית שיכולה להופיע באיזור הפרינאום.

בעיה אחרת הגורמת לפגיעה באיזור הפרינאום היא מצב הקרוי וסטיבוליטיס, דלקת מבוא העריה. הגורמים לדלקת זאת לא ברורים אך במידה ושום טיפול אינו מועיל אזי הטיפול האולטימטיבי שעוזר ברוב המוחלט של המקרים הוא ניתוח הפרינאולפלסטי.

למי הניתוח לעיצוב הפרינאום מיועד?

ניתוח הפרינאופלסטי, ניתוח לעיצוב הפרינאום, מיועד לך בעיקר אם ילדת ואת בטוחה כי לא תרצי ללדת שוב בעתיד. בנוסף, אם מראה הפרינאום מפריע לך או שהדבר מפריע לך בקיום יחסי מין. הקרעים הנוצרים בלידה או מסיבות שונות באיזור הפרינאום מגדילים את פתח הכניסה לנרתיק ולכן, יתכן ותחושי כי הסיפוק שלך מיחסי המין פוחת. אם הדבר מפריע לך ניתוח הפרניאופלסטי מתאים עבורך ויוכל על ידי הידוק איזור הפרינאום להשיב לך את הסיפוק מחיי המין.

מתי נכון לבצע את הניתוח לעיצוב הפרינאום?

עיצוב הפרינאום מומלץ בעיקר במידה שאת בטוחה כי לא תרצי לשוב וללדת פעם נוספת. כאמור, הנזק לפרינאום מתחרש בעיקר בזמן הלידה ולעיתים יש צורך לבצע חתך בזמן הלידה על מנת שהעובר יוכל לצאת מפתח הנרתיק כראוי. לכן, אם את שוקלת ללדת בעתיד רצוי לחכות עם הניתוח לעיצוב הפרינאום עד לאחר סיום הילודה.

מהן האופציות לניתוח עיצוב הפרינאום?

המנתח מהדק את איזור הפרינאום, מוציא את עודפי העור הרפויים ומחזק את שרירי הפרינאום.

הניתוח בוצע באופן דומה מעט לעיצוב השפתיים הקטנות של הוגינה.

המנתח מבצע חתך, בעזרת סכין או קרן לייזר, בצורת V או בצורת U באיזור הקיר האחורי של הואגינה, כלומר הקיר שפונה כלפי הגב, שהוא גם חלק מאיזור הפרינאום. לאחר מכן, מוציא המנתח את עודפי העור וסוגר באופן מהודק יותר את שאריות העור שנותרו. בנוסף, על ידי קיצור השרירים באיזור נגרם חיזוק באיזור הפרינאום שיכול להוביל גם להגברת הסיפוק המיני. התפרים הנעשים הם תפרים שנמסים לתוך העור. היתרונות בביצוע הניתוח בקרן לייזר הם דיוק רב יותר שאליה יכולה להגיע קרן הלייזר ופחות דימום במהלך הניתוח. בנוסף, הדבר עוזר להחלמה מהירה יותר. עם זאת, תפעול מכשיר הלייזר לחיתוך מדוייק מצריך מיומנות מהמנתח.

הניתוח מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית ישירות לאיזור הניתוח דבר המזרז את השחרור מבית החולים בתום הניתוח ומקל על תהליך ההחלמה. עם זאת, במידה ותעדיפי שהניתוח יבוצע לעבור תחת הרדמה איזורית כגון זריקת אפידורל הניתנת לגב ומונעת את הכאב באיזור הוגינה או לחילופים אם תעדיפי שהניתוח יבוצע בהרדמה מלאה ניתן ליידע על כך את הרופא המנתח טרם הניתוח על מנת שיערך כראוי וידע להכין אותך כראוי.

זמן הניתוח הוא כשעה ולאחריו תישארי להשגחה מספר שעות בבית החולים ותשחוררי לביתך כבר באותו יום.

 

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

2 שאלות גולשים בהמשך העמוד

02/09/2014

זיהוי איזור הפירנאום

שלום, אני לאחר לידת תאומים ראשונה… בעקבות הלידה הטבעית, איבר המין שלי נראה שונה לגמרי מאיך שהוא נראה לפני הלידה. אני מנסה לזהות בשם את האיזורים שנפגמו, אך איני מזהה את איזור הפירנאום, איך אוכל לדעת מהו האיזור הזה?

ד"ר שרגא וקסלר

שלום,

הפרינאום הוא איזור החיץ בין הנקבים כלומר, בין פתח הנרתיק לבין פי הטבעת.

בברכה,

 


בברכה,
ד"ר שרגא וקסלר,
גניקולוג בכיר, מומחה בניתוחים אסתטיים של הוגינה
14/08/2014

ניתוח הפירנאום

אני לאחר שלוש לידות וזה נראה כאילו לא נשאר לי בכלל עור בפירנאום והמרווח בין הנרתיק לפי הטבעת הצטמצם באופן משמעותי.
אני מאוד מפחדת מניתוחים, במיוחד באזור האינטימי ורציתי לדעת אם יש דרך לטפל בבעיה שלי מבלי לעשות ניתוח? אולי ישנו תהליך כירורגי פשוט יותר מניתוח?

ד"ר שרגא וקסלר

שלום,

 אם יש דרך לטפל בבעיה שלי מבלי לעשות ניתוח? אולי ישנו תהליך כירורגי פשוט יותר מניתוח?=מצטער אך לא ניתן להשיב ללא פגישת הכרות ובדיקה.


בברכה,
ד"ר שרגא וקסלר,
גניקולוג בכיר, מומחה בניתוחים אסתטיים של הוגינה

שאלות נוספות בנושא: עיצוב הפרינאום- פרינאופלסטי

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים